Jihoafrická republika od A do Z

Ambulance

Volte číslo 10177

Autobusová doprava

Luxusní autokary spojují všechna hlavní centra a cestovní kanceláře nabízejí množství turisticky atraktivních tras. Podrobné informace Vám poskytneme na vyžádání.

Alkoholické nápoje

Alkoholické nápoje je povoleno prodávat osobám starším 18-ti let.Je zakázáno konzumovat alkoholické nápoje na veřejnosti s výjimkou barů a restaurací. Ceny alkoholických nápojů jsou zhruba stejné jako v ČR, doporučujeme hlavně ochutnat výborná jihoafrická vína. V JAR lze již zakoupit i plzeňské pivo.

Banky

Všechny hlavní banky nabízejí směnárenskou činnost a najdete je ve všech větších městech. Turisté také mohou vybírat hotovost za použití bankovních karet z bankovních automatů, které jsou umístěny u každé banky. Již po příletu na letiště si můžete vyměnit peníze v několika bankách, které se nacházejí přímo v příletové hale. Pro směnu je vyžadován cestovní pas.

Bezpečnost a bezpečnostní opatření

Jihoafrická republika je považována za turisticky bezpečnou zemi.S ohledem na obrovské počty turistů má pouze mizivé procento z nich nějakou negativní zkušenost se zločinem.South African Tourism vydal brožuru se základními pokyny pro turisty. Doporučujeme nenechávat zavazadla na sedadlech auta,vždy je dejte do zavazadlového prostoru.Vyhýbejte se méně osvětleným místům a bez doprovodu nevjíždějte do towhshipů-slumů.

Ceny

Vzhledem k současnému výhodnému kursu jihoafrického Randu jsou ceny potravin a spotřebního zboží přibližně na úrovni cen v České republice nebo nižší. Kurs cca 3 Kč
za 1 ZAR. Za 1 USD dostanete cca 6 ZAR za EUR cca 8 ZAR.

Celní předpisy

Je povoleno dovézt a vyvézt 400 ks cigaret, 250g tabáku, 50 doutníků, 1 litr lihovin , 2 litry vína, 50ml parfému, 250ml toaletní vody. Také dárky a suvenýry v hodnotě nepřekračující
500 Randů. V letadle dostanete formulář pro celní úřady,který prosím vyplňte a odevzdejte jej při východu z haly po vyzvednutí zavazadel.

Co vzít s sebou

Fotoaparát nebo videokamera jsou povinnost. Ve všech větších nákupních centrech koupíte jak film, tak i baterie, ale pokud odjíždíte do vzdálenějších oblastí, je lépe se zásobit předem.
Před odjezdem do přírodních rezervací je také dobré zakoupit repelent proti hmyzu. I dalekohled Vám umožní mnohem intenzivnější prožitek na safari. Ve večerních hodinách je vhodné mít u sebe baterku. Ve větších městech lze vše nakoupit v obchodních domech např.
Spar, Woolworth apod. Nezapomeňte na to, že i v JAR může být chladnější počasí např. ve vyšších polohách nebo během tamní zimy / hlavně tedy červen, červenec,srpen/.

Co vzít na sebe

V letním období pouze lehké oblečení, v zimním období přijde vhod i bunda ,hlavně ve večerních hodinách.Společenské oblečení vyžadují většinou pouze hotely vyšší kategorie, jinak vystačíte s běžným oblečeným. Při cestách do přírodních rezervací se doporučuje barevně neutrální oblečení,tj. hnědé ,béžové nebo khaki barvy,protože barvy jako červená, bílá atp.by mohly rušit zvířata. Pro ranní a večerní safari, kdy může být chladněji, se doporučuje svetr nebo bunda. Vzhledem k ostrému slunci je dobré mít s sebou klobouk nebo čepici a pro případ pěšího safari také pevnou obuv.

Dálniční poplatky

Nejen na některých dálnicích, ale i na vybraných silnicích se vybírají poplatky. Řidiči by u sebe měli mít mince a menší bankovky. Dálniční poplatky nelze platit kreditní kartou. Placené silnice jsou vždy viditelně označeny. Poplatky jsou nízké cca od 2 –10 ZAR.

Elektřina

V Jihoafrické republice je elektrický proud 220/240 V 50 Hz. Pro běžné spotřebiče jako je holicí strojek nebo vysoušeč vlasů je nutno použít speciální adaptér, který Vám ve většině hotelů zapůjčí nebo si jej lze za malý obnos všude koupit.

Golf

Jihoafrická republika má velké množství kvalitních golfových hřišť, často na velmi atraktivním místech, např. přímo na pobřeží Indického nebo Atlantického oceánu a také přímo v některých přírodních rezervacích.Podrobnější informace poskytneme. Velmi
příznivé ceny za poplatky, vysoká kvalita hřišť.

Hraniční přechody

Turisté, kteří hodlají po vlastní ose navštívit sousední státy, by se měli předem informovat o podmínkách,které platí na hraničních přechodech a době ,kdy jsou otevřeny.Vždy je lepší mít aktuální informace. Některé hraniční přechody mají omezenou pracovní dobu.

Jazyky

V JAR je 11 oficiálních jazyků. Angličtina je hlavní úřední jazyk a ovládá ji většina obyvatel.

Jízdy na koni

Specializované cestovní kanceláře nabízejí jízdy na koních do vybraných oblastí.

Kreditní karty

Jsou přijímány všechny mezinárodní kreditní karty, avšak jejich použití v menších městech a na venkově je částečně omezeno. Bankovní automaty najdete u každé větší banky a fungují 24 hodin denně. Kreditní kartou není možno platit benzín,při platbě benzínu je potřeba mít u sebe hotovost.

Letecké spojení

Letový čas z Londýna do Johannesburgu je cca 11 hod. a 10 hod. z Frankfurtu. Lety z Evropy i zpět jsou převážně noční, ale např. KLM nabízí i denní lety. Letenky je třeba rezervovat vždy s velkým předstihem, protože linky jsou hlavně v letních měsících velmi obsazené.

Měna

Místní měna je Jihoafrický Rand, jeho kurs vůči USD značně kolísá. Současný kurs /březen 2006/ je cca 3,10 Kč za 1 ZAR.

Místní čas

Při příletu do JAR netrpíte časovým posunem, protože celoročně je místní čas stejný jako náš letní čas. GMT + 2 .

Náboženství

V zemi je zastoupena většina známých náboženství.

Nákupy

Výhodně se nakupují výrobky tradičních afrických řemesel, jako např.hrnčířské výrobky, keramika, vyřezávané předměty ze dřeva, etnické oblečení, safari oblečení, různé druhy šperků atd. Na tržištích se vždy vyplatí smlouvat. V nákupních střediscích lze nakoupit vše jako v Evropě, potraviny se výhodně nakupují např.ve Sparu nebo v Pick´n Pay.

Nejvhodnější doba na safari

Za nejvhodnější dobu na safari je považováno období od dubna do září, kdy je více sucho a vegetace není tak hustá jako v letním období, což umožňuje lepší pozorování zvěře. Na safari však můžete jet v kteroukoliv roční dobu, během prázdninových měsíců – prosinec-leden bývá velká obsazenost kempů a je třeba mít zajištěno ubytování předem.

Pláže

Jihoafrické pláže se rozprostírají po celé délce pobřeží, které měří 3000 kilometrů. Jsou nejen nádherné, ale i bezpečné a čisté. Mořská voda u pobřeží JAR patří mezi nejčistší na světě.Je zde i mnoho míst vhodných pro potápění – např. nejižnější korálové útesy na světě.

Pronájem aut

Pronájem aut je nejvýhodnější si zajistit již před cestou.Spolupracujeme s největšími mezinárodními firmami např. AVIS, EUROPCAR, BUDGET atd.
Řidič musí být starší 23 let a mít mezinárodní řidičský průkaz. Je také potřeba mít k dispozici kreditní kartu, kterou ručíte. Půjčujete-li si auto např. v Kapském Městě a vracíte jej v JNB, pak si půjčovny účtují tzv. one way fee. Liší se podle jednotlivých půjčoven. Doporučujeme vypůjčení auta u renomovaných půjčoven a hlavně vždy s neomezenou kilometráží a 100% pojištěním. Můžeme zajistit rovněž i pronájem aut 4x4 s nástavbou a stany na střeše,tyto vozy se hodí zvláště do Namibie,Botswany atd. v JAR není potřeba auta 4x4.Dále pak nabízíme obytná auta.

Podnebí

Vnitrozemí má po většinu roku slunečné počasí, léta jsou horká a suchá, v zimě může být v noci i velmi chladno.
Kapské Město a okolí má tzv.středomořské podnebí s mírnými vlhkými zimami,zatímco letní počasí bývá zpravidla velmi teplé.
Durban a pobřeží provincie Kwazulu Natal mají subtropické podnebí, léta jsou velmi teplá a vlhká a zpravidla i zimní měsíce mají letní teploty.

Průměrné teploty

Kapské Město a okolí - léto - denní teploty 25-30 st.C
zima - 10 – 18 st.C
Johannesburg a okolí - léto – denní teploty 25-30 st.C
zima – 10 – 17 st.C
Durban a okolí - léto – denní teploty 25 –35 st.C
zima – 15-22 st.C

Potápění

Potápění je možné podél celého pobřeží od Kapského Města až po provincii Kwazulu Natal.Infrastruktura pro potápění je velmi dobře vyvinutá. Ceny za pronájem potápěčské výzbroje jsou velmi příznivé.

Pěší turistika

Země je protkána množstvím turistických stezek různé náročnosti. V každé oblasti se můžete informovat o možnostech prozkoumat nejkrásnější místa pěšky.

Pasy, víza

Pasy musí být platné 6 měsíců od data návratu z JAR. Na letišti se po příletu do JAR se předkládají zpáteční letenky. Vízová povinnost s JAR byla zrušena 9,4,2003. Je však potřeba mít dvě volné stránky v pase při vstupu do země. O vízových povinnostech do dalších afrických zemích Vám podáme vždy aktuální informace.

Parní vlaky

Jedna z velkých atrakcí pro turisty je cestování několika parními vlaky,které jsou v provozu hlavně pro ty, kteří chtějí vyzkoušet romantiku dřívějších časů. Všechny tyto vlaky mají své jméno např. Rovos Rail, Shongolongo,Outeniqua Choo Tjoe atd.Některé z nich jsou velmi luxusní.

Rybaření

Rybaření je jedna z nejpopulárnějších sportovních činností. Ve vnitrozemí je mnoho přehradních nádrží, jezer a řek, ve kterých žije přibližně 250 druhů ryb. Ve vodách Atlantického a Indického oceánu u pobřeží JAR žije až 1500 druhů ryb. Je požadován rybářský lístek, může být vystaven na místě.

Rostliny

V JAR roste více než 24 000 rostlinných druhů, což je přibližně 10% světové flory. Mnohé zájezdy jsou specializované přímo na návštěvu míst se zajímavou vegetací, např Garden Route nebo Namaqualand.
Řízení motorových vozidel
Pro řízení motorových vozidel v JAR je zapotřebí mezinárodní řidičský průkaz. Jezdí se vlevo a rychlost je omezena na 120 km za hodinu na dálnici a 60km za hodinu ve městě. Při koupi benzínu je vyžadována hotovost.

Sporty

Nejpopulárnějšími sporty jsou rugby, fotbal, koňské dostihy a kriket.

Spropitné

Číšníci a taxikáři dostávají zpravidla 10% z účtované ceny, nosiči cca 5 ZAR za jedno zavazadlo.

Telefony

Mnoho hotelů má přímou mezinárodní volbu z hotelového pokoje.Veřejné telefonní automaty jsou buď na minci nebo na kartu. Karty je možno zakoupit na poštách, v hotelích, supermarketech atd. Mobilní telefony jsou velmi rozšířené a z českých operátorů má roaming O2, T-Mobile i Vodafone.

Taxi

Je lepší nechat si objednat taxi hotelovou recepcí než jej shánět na ulici. Jsou relativně levné a při placení se dává mírné spropitné zaokrouhlením ceny.

Úřední a otevírací hodiny

Většina bank má otevřeno od 9 hod. do 15,30 ve všední dny a od 8,30 do 11 hod. v sobotu.
Obchody mají otevřeno od 8 hod. do 16,30 ve všední dny a 8,30 – 12,30 v sobotu. Velká obchodní centra mají většinou otevřeno déle.

Voda

Voda z vodovodní sítě je pitná a patří k nejkvalitnějším na světě.

Zvířata

V JAR je několik desítek přírodních rezervací, kde zvířata žijí ve svém přirozeném prostředí.
Nejlepší doba na návštěvu přírodních rezervací je od dubna do září. V každé přírodní rezervaci je možnost zajistit si různé druhy safari vyjížděk.

Zábava

Ve městech JAR pulsuje čilý noční život, s kluby a diskotékami otevřenými do pozdních nočních hodin. Můžete také navštívit představení opery , baletu nebo koncerty pop music často se světoznámými hvězdami. Ve většině velkých měst jsou muzea a galerie.

Zdravotnictví

Pro oblast JAR není vyžadováno žádné speciální očkování, návštěvníci oblastí Mpumalanga, Krugerův národní park a severní oblasti provincie Kwazulu Natal by měli užívat antimalarické tablety,ale riziko malárie je velmi nízké. V jezerech a řekách některých severních a východních oblastí je přítomen parazit bilharzie. Doporučuje se nekoupat se v těchto vodách. Všeobecně lze říci, že Jihoafrická republika má vynikající lékařskou péči. Návštěvníci by neměli zapomenout na uzavření zdravotního pojištění, které jim pomůže uhradit náklady na případnou léčbu.

Železnice

JAR má poměrně hustou železniční síť spojující všechny části země. Specialitou je velké množství pojmenovaných vlaků např.Algoa. Amatola, Diamond Express, které jezdí vždy mezi určitými městy.
Tel: +420-267-311-114
Fax: +420-267-311-395
prague.consular@foreign.gov.za

South African Embassy
Ruska 65
100 00 Prague 10
Czech Republic

Home | SA History | Cestujeme do Jizni Afriky | Consular services | Visas and Premits